Voluit leven

Een handleiding ‘hoe te leven’ ontbreekt bij onze geboorte.

Toch hebben we voor mijn gevoel een oorspronkelijkheid en een puurheid, een essentie die de basis vormt waarop we vanaf het eerste moment waarop we in de wereld komen het leven tegemoet kunnen treden. Het maakt mij niet zoveel uit hoe we dat noemen. Misschien is het onze ziel, onze kern, ons wezen. Zodra we die basis uit het oog verliezen gaat het wringen in ons en zijn er signalen dat we de verbinding met onszelf verliezen.

We maken tegelijkertijd al deel uit van een cultuur, een land en een familie ieder met een geschiedenis en vele vanzelfsprekendheden. We hullen onszelf vervolgens uit zelfbescherming in sluiers die een heldere blik op onszelf en de ander vertroebelen en ons verhinderen een eígen leven vorm te geven.

Je bent een individu te midden van anderen: autonoom én verbonden.

En je leven ontvouwt zich zowel op het fysieke, het sociale, het psychische als het spirituele domein. Elke levensfase vraagt om je aandacht.

Wat het leven je ook brengt, mooie avonturen of pijnlijke ervaringen, je hebt de mogelijkheid om te onderzoeken en te bepalen hoe jij daar vanuit je oorspronkelijke wezen mee om wilt gaan.

  • Hoe bewust ben je je daarvan?
  • Heb je het gevoel invloed uit te kunnen oefenen?
  • Hoe hou je contact met de richtingaanwijzers in jezelf?
  • Waar sta je en wat heb jij nodig in je proces?
  • Hoe zorg je voor je lichaam?
  • Wat voel je in je lichaam?
  • Welke talenten, kwaliteiten, drijfveren en vaardigheden heb je?
  • Welke rol speelt zelfcompassie in je bestaan?
  • Welke invloeden vanuit het verleden spelen nog altijd een rol?
  • Wat staat er nog in de weg?
  • Welke patronen blijf je herhalen?
  • Welke verlangens en wensen voor de toekomst leven er in jou?
  • Hoe wil je je verhouden met de ander?
  • Welke rol speelt mededogen?
  • Welke rol wil je spelen in de samenleving?
  • Welke waarden en overtuigingen doen er voor jou toe?
  • Waar haal je je inspiratie vandaan?
  • Wat kom jij brengen in de wereld?

Jouw antwoorden op deze vragen zijn van onschatbare waarde om de verbinding met jezelf te herstellen of te behouden en je eígen leven te midden van anderen bewust, vrij, zinvol en voluit te kunnen leven.

Je eigen denken, willen, voelen en handelen vinden weerklank bij jezelf als ze passen bij wie jij in essentie bent.

Ik stel mijn levenservaring, kennis, kunde en ervaring als filosoof, voormalig verliesconsulent en voormalig counselor graag ter beschikking om samen aan de slag te gaan met mijn individuele en groepsworkshop aanbod voor persoonlijke ontwikkeling en vorming.

Je kunt kiezen uit:

  • een individueel eenmalig balansgesprek,
  • een individueel of groepstraject ‘op zoek naar betekenis’,
  • een individueel of groepstraject ‘levensoriëntatie en identiteit’,
  • een talentenspeltraject.

Meerdere invalshoeken

Filosoof

Op 1 juni 2003 schreef ik me in bij de KvK onder de naam Filosofisch Maatwerk. Men kon bij mij terecht voor een wijsgerig gesprek over levensvragen en ik gaf vele cursussen en workshops over filosofische onderwerpen. Het westerse én het oosterse denken vormden het uitgangspunt voor het met elkaar filosoferen over levenservaringen en levensthema’s.

Ik ben getraind om vanuit diverse perspectieven en denktradities met je mee te denken, te analyseren, te verhelderen en te onderzoeken hoe jouw manier van denken je leven beïnvloedt.

Filosofisch denken vraagt om een open blik, een aandachtig oor, een soepele geest en de bereidheid tot zelfreflectie. Filosoferen is een manier van ‘zijn’ waarbij je verder denkt dan je weet, zonder uit te gaan van vanzelfsprekendheden.

Verlies Verandering Zingeving

Toen in 2004 Rinke, mijn toenmalige echtgenoot en de vader van mijn kinderen, op jonge leeftijd overleed heb ik de focus van mijn werk gewijzigd. Gestuurd door het lot en een paar jaar van opleidingen en scholing verder, ben ik me vanaf 2009 gaan richten op Verlies Verandering Zingeving. Ik heb kennis over rouw en verlies. En weet wat ze in het leven van mensen kunnen betekenen. Mijn praktijk groeide en vele cliënten vertrouwden het mij toe hen te begeleiden in hun kwetsbare en unieke proces waarin ze zichzelf en hun verleden ook onder ogen mochten zien; ik voel respect en maak voor hen een diepe buiging!

Verandering Identiteit Zingeving

Vanuit het besef dat niet alleen ervaringen uit het verleden en heden maar ook de blik op de toekomst nieuw licht op je leven en je bestemming doet schijnen heb ik (met dank aan de samenwerking met Ineke Jonker) een workshop ontwikkeld en ben ik de opleiding Talentenspel bij Willem Glaudemans gaan doen.

Gedurende een aantal jaren begeleid ik deze workshop ‘Op zoek naar betekenis’ en hebben cliënten de mogelijkheid om een Talentenspel-traject bij mij te volgen.

Enige tijd geleden ben ik me gaan oriënteren op de levensfase waar ik geleidelijk in terecht kom. In 2024 ben ik getrouwd met Enrique; na bijna 20 jaar weduwe geweest te zijn weer echtgenote van … een onverwacht geschenk van het leven. Ik ben mij bewust van de kostbaarheid en de kwetsbaarheid van het bestaan. Het werd tijd om zowel terug als vooruit te blikken. Wat heb ik zo al verzameld in al die jaren? Wat wil ik nog ter beschikking stellen aan anderen? Welke kennis, kunde en ervaring kan ik doorgeven? En in welke professionele rol wil ik dat doen?

Zo is het traject ‘Levensoriëntatie en Identiteit’ ontstaan dat ik zowel individueel als in groepsverband aanbied. Ook van de groepsworkshop ‘Op zoek naar betekenis’ bestaat inmiddels een individueel traject.  En er ligt het aanbod van een eenmalig individueel balansgesprek of het talentenspeltraject.

Van zorgverlener naar voedster en gids

Ik besef wat er voor ontplooiingsmogelijkheden voor alle mensen en in verschillende dimensies beschikbaar zijn, waardoor je de verbondenheid met jezelf en de ander (en) en het ‘Andere’ kunt hervinden en verdiepen.

De jas van zorgverlener hangt aan de kapstok en het tenue van de voedster en gids zit me als gegoten. Mijn behoefte werd steeds duidelijker voelbaar om mijn inzichten in de vorm van uitgewerkte trajecten aan te bieden. Ze zijn gericht op persoonlijke ontwikkeling en vorming, zonder inhoudelijk te willen bepalen wat er voor jou toe doet.

Vandaar mijn bewuste keuze voor de verschuiving van de focus naar de samenhang van de thema’s verandering, identiteit en zingeving.

De focus wijzigt. Het vertrouwde gezicht en de veilige bedding blijven.

Bronnen van inspiratie

Tara Brach
‘Er is een plaatje waar ik dol op ben, waarop mindfulness en compassie verbeeld worden als de onafscheidelijke dimensies van ontwaken. Gewaarzijn wordt erop afgebeeld als een vogel met twee vleugels: wanneer beide vleugels in hun volle glorie en schoonheid worden gespreid, kan de vogel vliegen en is hij vrij. Ik schrijf dit boek om met jullie te delen hoe je radicale compassie kunt beoefenen, om zo de vleugels van mindfulness en compassie te kunnen uitslaan wanneer we ze het hardst nodig hebben. Het helpt met het loslaten van de pijnijke overtuigingen die ons ervan weerhouden trouw aan onszelf te zijn in het leven.’
(p. 12/13 Tara Brach , Met radicale compassie naar de wereld kijken, de rainmethode)


Brené Brown
‘We zijn allemaal gemaakt voor verbondenheid. Zo zitten we biologisch gewoon in elkaar. (…) Schaamte zet onze verbondenheid met anderen op losse schroeven. (…) We leggen onszelf het zwijgen op en houden onze geheimen voor onszelf, uit angst onze verbondenheid kwijt te raken (…) iemand horen praten over een schaamtevolle ervaring kan net zo pijnlijk zijn als die zelf meemaken. Empathie en compassie zijn, evenals moed, essentiële bestanddelen van schaamteveerkracht.’

(p. 23, Brené Brown, Gelukkig ben ik niet de enige)


Martin Buber
‘Alle werkelijke leven is ontmoeting. <> De relatie tot het Jij is direct. Tussen Ik en Jij staat geen theorie, geen voorkennis en geen fantasie (…) Tussen Jij en Ik staat geen doel, geen begeerte, geen vooruitlopen (…) Al het indirecte is een hindernis. Alleen waar het indirecte wegvalt, geschiedt de ontmoeting.’
(p. 17 Martin Buber, Ik en Jij)


Hannah Ahrendt
‘Ons korte, zich naar de dood spoedende leven zou onvermijdelijk slechts kunnen resulteren in de ondergang en vernietiging van alles dat menselijk is, als wij niet het vermogen bezaten deze dodenmars te onderbreken en iets nieuws te beginnen, een vermogen dat ligt opgesloten in het handelen, als om ons ervoor altijd aan te herinneren dat mensen, al zijn zij sterfelijk, niet zijn geboren om te sterven maar om een begin te maken.’
(p. 228 Hannah Ahrendt, De menselijke conditie)


John O’Donohue
‘If you attend to your self and seek to come into your own presence, you will find exactly the right rhythm for your life.’
(p. 84  John O’Donohue,  Anam Cara, spiritual wisdom from the Celtic world)


Emily Esfahani
‘Als mensen uitleggen wat betekenis geeft aan hun leven, wijzen ze op het contact met andere mensen en ergens bij horen; ze vertellen over een motiverend doel waar ze hun tijd aan kunnen besteden; ze hebben het over het scheppen van een coherent verhaal van hun leven waardoor ze zichzelf en de wereld beter gaan begrijpen; en ze spreken over mystieke ervaringen waarin ze boven zichzelf uitstijgen.’
(p. 48 Emily Esfahani Smith, de kracht van betekenis)

‘Zeker liefde bevindt zich in het hart van het zinvolle leven. (…) Liefde snijdt door alle pijlers van zingeving heen (…)
(p. 230/231 ( E S S ))


Manu Keirse
‘Een emotionele wond geneest evenmin door de tijd, maar door de zorg die men eraan besteedt. Daarom spreek ik van “rouwarbeid” in plaats van “rouwfasen”. Dat laatste klinkt me te passief, alsof je lijdzaam moet afwachten tot het verdriet overgaat. Ik hoor bij de school wetenschappers die spreekt over “rouwtaken”: jij en vooral je omgeving kunnen namelijk zélf dingen doen opdat jij niet geblokkeerd raakt in je verdriet.’
(Psychologie Magazine artikel 2017, Rouwexpert Manu Keirse: ‘Rouw gaat over liefde’)


Mia Leijssen

‘Hoe anders zou het leven zijn wanneer de belangrijkste doelstelling van opvoeding onderwijs en samenleving zou zijn: ontwikkelen tot liefdevolle mensen. ( …) liefde als een manier van zijn en doen die  verbinding bevordert, als de kracht die alle leven doordringt een vormgeeft.’
(p. 7/8 Mia Leijssen Leven vanuit Liefde, een pad naar existentieel welzijn)


René Maas
‘De bedoeling is dat de cliënt met zichzelf in gesprek gebracht wordt, liefst zonder hem daarbij de schrik op het lijf te jagen maar zo, dat hij contact maakt met zichzelf en empathisch accepterend en respectvol gaat beluisteren wat er in hem omgaat.’
(p. 70 René Maas ….in gesprek… de kracht en schoonheid van luisteren en beluisteren’)


Roger Rundqvist
‘Als mensen hebben wij een levensopdracht. Niets is wezenlijker dan te ontdekken welke deze is. Onze levensopdracht zal zeker niet altijd dezelfde blijven, omdat ons leven steeds in beweging is. (…)Het gaat dus om een intuïtief weten wie wij zijn: een groeiend zelfinzicht. Dit is het oriëntatiepunt, van waaruit onze levensopdracht zich kan uitkristalliseren (…)’
(p. 15 Roger Rundqvist Innerlijke transformatie)


Hein Stufkens

 

OM BEVRIJDING

Geen keten sterker

dan gestold verdriet,

 

geen killer kerker

dan die niemand ziet-

 

waar niemand, niemand

ooit mag komen

 

Ontketen mij toch,

doe mij stromen

 

(p. 48 Hein Stufkens,  Een woord in de wind)


Daoïsme
‘Een bekend daoïstisch uitgangspunt is dat je je doelen niet moet proberen te bereiken door hard en onbuigzaam tegen de stroom in te gaan (…) Volgens het daoïsme moet je, om je eigen tijd en ruimte te behouden, de ander tijd en ruimte geven en omgekeerd.(…) Meesterschap is de balans tussen enerzijds je eigen ritme innemen en doortastend gebruik maken van kansen en openingen en anderzijds de beweging die reeds in het andere zit voor jou laten werken, door haar ruimte te laten.’
(p. 173 Het religieuze na de religie, Woei Lien Chong, de dragende ruimte tussen hemel en aarde)


Spiritguide D.T. story of the guide
“The realization struck like lighting through dry wood: she had been showing others how to trust the earth’s provision while forgetting to drink from it herself.
Far below, where the mountains gave way to deeper stone, she felt it- a spring she had never visited. Older than her teachings. Older than her walking. A source that remembered her before she remembered herself.
The path down would be long, and the voices behind her would call.
But the truest water was waiting.”


Jan Ton
“May the longtime sun
Shine upon you
All love surround you
And the pure light within you
Guide your way home”
.
(Vrij naar liedtekst van Snatam Kaur)


Yung Pueblo
“Veel van onze interne strijd komt voort uit het niet omarmen van verandering. De spanning neemt af als we begrijpen dat verandering plaats vindt op elk niveau, van het atomaire, tot het biologische, tot het mentale. Een mens bestaat uit bewegende delen. onze identiteit is niet anders. Het is een dynamisch fenomeen, vergelijkbaar met een rivier – stromend, bewegend, uitdijend, bruisend, wevend, altijd met kracht en altijd met de potentie om te veranderen. Beperk jezelf niet tot een statisch begrip van wie je bent, laat je geconditioneerde grenzen los en wees vrij.”
(p.64 Yung Pueblo, in: Helder en verbonden)